Linux

Ubuntu Microsoft Edge Kurulumu

Herkese merhaba, Ubuntu yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda Ubuntu’ya Microsoft Edge tarayıcısını kurmayı anlatacağım. Hadi başlayalım !

Microsoft Edge, Microsoft tarafından Chromium tabanlı olarak geliştirilen bir web tarayıcısı ve Linux, Windows ve MacOS desteği de bulunmakta. Bu yazımızda Ubuntu’ya kurulumunu anlatacağım.

Ubuntu’ya Microsoft Edge kurmak için 2 farklı yolumuz bulunmakta. Bunlardan biri terminal üzerinden elle kurmak, ikincisi ise Microsoft web sitesinden .deb uzantılı kurulum dosyasını indirmek. Şimdi sırayla bu yolları ele alalım.

Elle Kurulum

Öncelikle gpg dosyasını indirerek bu dosyayı kurmamız gerekiyor. gpg dosyasını indirmek için terminal üzerinden şöyle bir komut girmemiz gerekiyor:

curl https://packages.microsoft.com/keys/microsoft.asc | gpg --dearmor > microsoft.gpg

İndirilen gpg dosyasını kurmak için ise şöyle bir komut gireceğiz;

sudo install -o root -g root -m 644 microsoft.gpg /usr/share/keyrings/

Ardından Microsoft Edge repolarını güvenilen repolar arasına eklememiz gerekiyor. Güvenilen repolar arasına ekledikten sonra artık bu repo üzerinden dosya yada program indirme işlemi yapabilecek ve kurduğumuz programlara gelen güncellemeleri alabileceğiz. Microsoft Edge repolarını güvenilir repolar arasına eklemek için terminal üzerinden şöyle bir komut girmemiz gerekiyor;

sudo sh -c 'echo "deb [arch=amd64 signed-by=/usr/share/keyrings/microsoft.gpg] https://packages.microsoft.com/repos/edge stable main" > /etc/apt/sources.list.d/microsoft-edge-beta.list'

Evet artık tüm ön hazırlıklarımız tamam, Microsoft Edge’i kurabiliriz. Bunun için öncelikle repo bilgilerini güncelleyecek ve sonrasında Microsoft Edge’i kuracağız. Yine terminale gelerek şu komutları sırasıyla girelim;

sudo apt update
sudo apt install microsoft-edge-beta

Bu komutların tamamlanmasının ardından Microsoft Edge bilgisayarınıza kurulacak ve bundan sonra Microsoft Edge’e gelecek olan güncellemeleri alabileceksiniz.

deb Paketiyle Kurulum

Az önce yaptığımız tüm işlemleri sadece tek bir .deb uzantılı dosya indirip çalıştırarak direk Ubuntu’nun yapmasını sağlayabiliriz. Bunun için öncelikle .deb paketini indirmemiz gerekiyor. .deb paketini indirmek için Microsoft Edge web sitesine giderek indirebilirsiniz. İndirdikten sonra üzerine çift tıklayarak paketi çalıştırabilir ve Windows’tan aşina olduğumuz gibi yükleyici program üzerinden Microsoft Edge’i kurabilirsiniz. Bu kurulumun ardından otomatik olarak Microsoft Edge güvenilir repolar arasına eklenecek ve gelecek güncellemeleri alabileceksiniz.

Evet Ubuntu’ya Microsoft Edge kurulumu bu şekilde yapılmakta. Tüm Ubuntu yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu