Linux

Ubuntu Google Chrome Kurulumu

Herkese merhabalar, Ubuntu yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda Google Chrome kurulumunu anlatacağım. E hadi başlayalım !

Bildiğiniz üzere Google Chrome, Google tarafından geliştirilen Chromium tabanlı bir internet tarayıcısı ve tamamen ücretsiz. Windows, Linux ve MacOS desteği bulunuyor. Linux dedik, tabiki Ubuntu desteği de var ve standart Ubuntu paketleri gibi değilde, biraz farklı bir şekilde kuruluyor.

Öncelikle Google Chrome paketini indirmemiz gerekiyor. Bunun için terminali açarak

wget https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_amd64.deb

komutunu çalıştırmamız yeterli. Bu komutun ardından Chrome kurmak için gerekli olan paket bilgisayarınıza indirilecektir. Bu komutun çalıştırmasında hata alırsanız wget bilgisayarınızda kurulu değil demektir ve kurmak için yine terminal ekranından

sudo apt install wget

komutunu çalıştırmanız yeterli olacaktır. wget kurulumundan sonra birinci komutu tekrardan çalıştırmanız gerekmektedir. Google Chrome paketinin indirilmesinin ardından artık Chrome’u kurmaya geçebiliriz. Bunun için yine terminal ekranından

sudo apt install ./google-chrome-stable_current_amd64.deb

komutunu çalıştırmanız yeterli olacaktır. Bu komutu girip root şifrenizi girdikten sonra Google Chrome kurulacak ve kullanıma hazır hale gelecektir.

Kurulumu test etmek için arama alanından (start tuşuna basarak açabilirsiniz) google chrome yazıp deneyebilirsiniz. Ayrıca kurulumun ardından Google Chrome PPA paketleri /etc/apt/sources.list.d/google-chrome.list yolundaki list dosyasına kaydedileceğinden Chrome’a gelen güncellemeleri de otomatik olarak alabileceksiniz.

Evet Ubuntu’ya Google Chrome kurulumu bu kadar, bundan sonra Google Chrome kullanabilirsiniz ve elbette yazımızında sonuna gelmiş bulunmaktayız. Tüm Linux yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu