C#

Template Method Tasarım Deseni

Herkese merhaba, C# yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda tasarım desenlerinden biri olan template mehod tasarım desenini anlatacağım. Hadi başlayalım !

Aslında bu tasarım deseni diğer tüm tasarım desenlerinde de olduğu gibi C# diline özgü bir kavram değil, tüm nesne yönelimli programlama dillerinde daha temiz kod yazabilmek için oluşturulmuş ve yazılımcılar tarafından da kabul görmüş yazılı olmayan kurallardır ve nesne yönelimli programlama yapılabilen tüm dillerde uygulanabilmektedir.

Template Method Tasarım Deseni Nedir?

Template Method tasarım deseni, davranışsal bir tasarım desenidir ve bir süreç içindeki adımları tanımlamak için bir şablon sağlar. Bu tasarım deseni, bir soyut sınıf veya arayüz ile birlikte kullanılır ve alt sınıfların belirli adımları uygulamasına izin verirken diğerlerini soyut olarak bırakır. Bu desen, yazılım tasarımında tekrarlanan kodları önlemek için kullanılabilir ve yeniden kullanılabilirliği artırır.

C# İle Uygulanması

C# dilinde Template Method tasarım deseninin uygulanması oldukça kolaydır. Aşağıda, Template Method deseni ile ilgili bir örnek kod verilmiştir:

using System;

namespace TemplateMethodPatternExample
{
  abstract class AbstractClass
  {
    public abstract void Operation1();
    public abstract void Operation2();

    public void TemplateMethod()
    {
      Console.WriteLine("Operation 1 is called.");
      Operation1();
      Console.WriteLine("Operation 2 is called.");
      Operation2();
    }
  }

  class ConcreteClass : AbstractClass
  {
    public override void Operation1()
    {
      Console.WriteLine("ConcreteClass.Operation1()");
    }

    public override void Operation2()
    {
      Console.WriteLine("ConcreteClass.Operation2()");
    }
  }

  class Program
  {
    static void Main(string[] args)
    {
      AbstractClass abstractClass = new ConcreteClass();
      abstractClass.TemplateMethod();

      Console.ReadKey();
    }
  }
}

Yukarıdaki örnekte, AbstractClass soyut sınıfı, Operation1 ve Operation2 adlı iki soyut yöntem içerir. Ayrıca, TemplateMethod adlı bir yöntem, bu yöntem içinde Operation1 ve Operation2 yöntemleri çağrılır. ConcreteClass sınıfı, Operation1 ve Operation2 yöntemlerini uygulayan bir alt sınıftır.

Test Sonucu

Main yöntemi içinde AbstractClass türünden bir nesne oluşturulur ve TemplateMethod yöntemi çağrılır. Bu yöntem, önce Operation1 yöntemini, ardından Operation2 yöntemini çağıracaktır. Program, aşağıdaki çıktıyı üretir:

Operation 1 is called.
ConcreteClass.Operation1()
Operation 2 is called.
ConcreteClass.Operation2()

Bu örnek, Template Method tasarım deseninin nasıl kullanılacağını göstermektedir. Bu desen, yazılım tasarımında sıklıkla kullanılır ve tekrarlanan kodları önlemek ve yeniden kullanılabilirliği artırmak için etkili bir araçtır.

Evet template method tasarım deseni ve C# ile uygulanması bu şekilde olmakta. Tüm C# yazılarımıza buraya, diğer tasarım deseni yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu