Sql Server

Sql Server upper Fonksiyonu

Herkese merhaba, Sql Server yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda upper() fonksiyonunu anlatacağım. Hadi başlayalım !

upper() fonksiyonu varchar tipte aldığı parametrenin büyük halini döndürüyor. Ayrıca ç, ğ, ı, ö, ş, ü gibi Türkçe karakterlerde de gayet başarılı bir şekilde çalışıyor. Örneğin softwaresup.net parametresi ile upper() fonksiyonunu bir test edelim;

select upper('softwaresup.net');

Bu kodu çalıştırdığınızda şöyle bir çıktı göreceksiniz;

sql server upper fonksiyonu 1
Sql Server upper Fonksiyonu

Diğer tüm fonksiyonlarda olduğu gibi upper() fonksiyonunu da CRUD sorgularında, viewlarda, triggerlarda, stored procedurelerde ve fonksiyonlarda kullanabilirsiniz. select sorgusunda veri seçme ve where ile kriter oluşturma, insert sorgularında veri olarak ekleme, update sorgularında hem veri olarak ekleme hemde where ile kriter oluşturma ve delete sorgularında da where kriteri oluşturma için kullanabilirsiniz. Örneğin int tipte id ve varchar tipte kitapAdi sütunları bulunan kitaplar adında bir tane tablomuzun olduğunu varsayalım. Bu tablo üzerinde upper() fonksiyonunu kullanarak birkaç örnek sorgu yazalım.

select * from kitaplar where upper(kitapAdi) = 'SEFİLLER';
select upper(kitapAdi), id from kitaplar;
update kitaplar set kitapAdi = upper('sefiller') where id = 10;
delete from kitaplar where upper(kitapAdi) = 'SEFİLLER';
insert into kitaplar(kitapAdi) values(upper('sefiller'));

Birinci sorguda kitapAdi değerinin büyük hali SEFİLLER olan tüm kitapları getirdik, ikinci sorguda kitaplar tablosundan id sütunu ile birlikte kitapAdi değerinin büyük halini getirttik, üçüncü sorguda id değeri 10 olan kitapların kitapAdi değerini sefiller ifadesinin büyük hali olarak güncelledik, dördüncü sorguda büyük hali SEFİLLER olan kitapları sildik ve beşinci sorguda ise sefiller ifadesini büyüterek kitaplar tablosuna yazdık. Örneğin web sitenizde kullanıcının arama yapması için bir alan olduğunu düşünelim ve bu alanda yazdığı şeye göre kitaplar tablosunda kitap arıyor ve sonuçları kullanıcıya listeliyorsunuz diyelim. Siz kitapları veritabanına büyük harfle kaydediyorsunuz ama kullanıcı küçük harfle yazarsa sırf büyük küçük harf uyumsuzluğundan dolayı aramanız boş dönebilir. Bunu önlemek için kullanıcının arama kutucuğuna yazdığı şeyi büyüterek veritabanına sorgu olarak gönderebilirsiniz. Gelin bunu bir stored procedure ile yapalım;

create procedure kitapAra @kitapAdi varchar(100) as
	select * from kitaplar where kitapAdi = upper(@kitapAdi);

Buradaki @kitapAdi parametresi kullanıcının arama kutucuğuna yazdığı metni ifade edecek ve bu metni procedureye gönderdiğinizde aranan şeyi büyüterek veritabanında arayacaktır.

Evet Sql Server’da upper() fonksiyonu kullanımı bu şekilde yapılmakta. Tüm Sql Server yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu