Sql Server

Sql Server sqrt Fonksiyonu

Herkese merhaba, Sql Server yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda sqrt() fonksiyonundan bahsedeceğim. Hadi başlayalım !

sqrt() fonksiyonu birçok programlama dilinde olan bir fonksiyon ve karekök hesaplaması yapıyor. Yani parametre olarak aldığı float tipindeki sayının karekökünü hesaplayıp geri döndürüyor. float tipinde parametre aldığı için noktalı yada tam sayı gönderebiliyor ve bu sayıların karekökünü hesaplayabiliyorsunuz. Örneğin 4, 100, 5.34, 9.6547656345234 sayılarının karekökünü hesaplayalım.

select sqrt(4), sqrt(100), sqrt(5.34), sqrt(9.6547656345234);

Bu sorguyu çalıştırdığınızda şöyle bir çıktı göreceksiniz;

sql server sqrt fonksiyonu 1
Sql Server sqrt Fonksiyonu

Tüm fonksiyonlarda olduğu gibi sqrt() fonksiyonuda CRUD sorgularında, triggerlarde, stored procedurelerde, viewlarda ve fonksiyonlarda kullanılabiliyor. select sorgularında where filtresi oluşturma ve seçim yapma, update sorgularında veri olarak yazma ve where filtresi oluşturma, delete sorgularında where filtresi oluşturma ve insert sorgularında sütuna veri olarak ekleme yaparken sqrt() fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Örneğin kullanıcının konumuna en yakın arabaları listelemek istediğinizde arabaların konumunu veritabanına kaydediyor ve kullanıcının konumunu biliyorsanız sqrt() fonksiyonunu kullanarak iki nokta arası uzaklık formülünü uygulayıp kullanıcıya en yakın arabaları yada kullanıcıya en yakından en uzağa doğru artacak şekilde arabaları listeleyebilirsiniz. Burada sqrt() fonksiyonundan çok faydalanacaksınız 🙂

Evet Sql Server’da sqrt() fonksiyonu kullanımı bu şekilde. Tüm Sql Server yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu