Sql Server

Sql Server reverse Fonksiyonu

Herkese merhaba, Sql Server yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda reverse() fonksiyonundan bahsedeceğim. Hadi başlayalım !

reverse() fonksiyonu parametre olarak aldığı varchar tipindeki verinin tersini döndürüyor, yani veriyi ters çeviriyor. Örneğin bu fonksiyona parametre olarak SoftwareSup.Net gönderelim ve sonucuna bakalım.

select reverse('SoftwareSup.Net');

Bu sorguyu çalıştırdığınızda şöyle bir çıktı göreceksiniz;

sql server reverse fonksiyonu 1
Sql Server reverse() Fonksiyonu

Çıktıdan da göreceğiniz üzere parametre olarak gönderdiğimiz veriyi ters çevirdi ve geriye döndürdü. Diğer tüm fonksiyonlarda olduğu gibi reverse() fonksiyonu da CRUD sorgularında, viewlarda, triggerlarda, stored procedurelerde ve fonksiyonlarda kullanılabiliyor. select sorgularında where filtresi oluşturma ve seçim yapma, update sorgularında veri olarak gönderme ve where filtresi oluşturma, delete sorgularında where filtresi oluşturma ve insert sorgularında veri olarak gönderme yapılabiliyor. Örneğin varchar tipte kitapAdi ve int tipte id sütunları olan kitaplar adında bir tablonun olduğunu varsayalım ve bu tablo üzerinde reverse() fonksiyonunu kullanarak birkaç örnek sorgu yazalım;

select * from kitaplar where reverse(kitapAdi) = 'rellifes';
select reverse(kitapAdi) from kitaplar;
update kitaplar set kitapAdi = 'Sefiller' where reverse(kitapAdi) = 'rellifes';
insert into kitaplar(kitapAdi) values(reverse('Sefiller'));

İlk sorguda kitapAdi sütunundaki değerinin tersi rellifes olan tüm verileri getirdik, ikinci sorguda tüm kitapAdi değerlerinin tersini getirdik, üçüncü sorguda kitapAdi değerinin tersi rellifes olan verilerin kitapAdi değerini Sefiller olarak güncelledik ve son sorguda kitaplar tablosuna kitapAdi değeri Sefiller’in tersini yeni veri olarak ekledik.

Evet Sql Server reverse() fonksiyonu kullanımı bu şekilde. Tüm Sql Server yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu