Sql Server

Sql Server Replicate Fonksiyonu

Herkese merhaba, Sql Server yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda replicate fonksiyonunu anlatacağım. Hadi başlayalım !

Replicate, Türkçe’de tekrarlamak demek ve aslında tamda kelime anlamında olduğu gibi tekrarlama işlemi yapıyor. Birincisi nvarchar tipte ve ikincisi ise int tipte olmak üzere 2 tane parametre alıyor ve birinci parametrede yazdığınız değeri ikinci parametredeki sayı kadar tekrarlıyor ve geriye döndürüyor. Metinsel bir ifadeyi tekrarlayarak çoğaltıyor gibi. Bu fonksiyon, diğer tüm fonksiyonlarda olduğu gibi select ve where ifadeleri ile beraber kullanılabiliyor. Select ile kullanımında birinci parametre olarak metinsel bir ifade aldığı için sütun adını yazmanız gerekiyor, * ile tüm tabloları seçtiremiyorsunuz. where ile kullanımında ise birinci parametrede verdiğiniz ifadeyi çoğaltıp o şekilde filtreye sokuyor.

Örneğin Softwaresup ifadesini 5 kere tekrarlatıp çoğaltalım. Bu durumda şöyle bir Sql kodu yazmamız gerekecek.

select replicate('Softwaresup', 5);

Bu sorgu sonucunda şöyle bir çıktı göreceksiniz;

sql server replicate fonksiyonu 1
Sorgu Sonucu

Örneğin varchar tipte kitapAdi sütunu olan kitaplar isminde bir tablomuzun olduğunu varsayalım. Bu tablo üzerinde replicate() fonksiyonunu uyarlayalım;

select replicate(kitapAdi, 3) from kitaplar;
select replicate('Softwaresup', 5) from kitaplar;
select * from kitaplar where kitapAdi=replicate('Softwaresup', 3);

Birinci satırda kitapAdi sütunundan 3 tane olacak şekilde bir sorgu sonucu, ikinci satırda Softwaresup verisini 5 kere tekrarlayıp kitaplar tablosundaki toplam satır sayısı kadar satır ve üçüncü satırda ise Softwaresup verisini 3 kere tekrarlayıp kitapAdi sütunu içerisinde arama sonucunu göreceksiniz.

Evet replicate() fonksiyonu kullanımı bu kadardı, tüm Sql Server yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu