Sql Server

Sql Server Rand Fonksiyonu

Herkese merhaba, Sql Server yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda rand() fonksiyonundan bahsedeceğim. Hadi başlayalım !

rand() fonksiyonu 0-1 aralığında rastgele bir ondalıklı sayı üretmek için kullanılmakta. 0-1 aralığında rastgele bir sayı üretiliyor fakat biraz işlem yaparak istediğimiz aralığa çekebiliyoruz. rand() fonksiyonundan bize 0-1 aralığında bir ondalıklı sayı döndüğüne göre bu sayının katlarını alarak istediğimiz aralığa çekebiliriz. Bu aralığa çekmenin kuralı ise şöyle;

rand() * (max - min) + min

Buradaki max üst limiti, min ise alt limiti temsil ediyor. Yani örneğin 5-10 arasında rastgele bir sayı üretmek istiyorsanız şöyle bir kod yazmanız gerekmekte;

select rand() * (10 - 5) + 5;

Bu şekilde yapsak bile rand() fonksiyonundan gelen değer ondalıklı olduğu için sonuçta ondalıklı olacaktır. Tam sayı istiyorsak o zaman floor() fonksiyonunu kullanmalıyız. Bu fonksiyon parametre olarak aldığı sayıya en yakın küçük tam sayıyı döndürdüğü için sonuç tam sayı olacak ve oluşturulan rastgele sayının üst limiti aşmasını önleyecektir.

select floor(rand() * (10 - 5) + 5);

Sql Server’da her fonksiyonda olduğu gibi rand() fonksiyonuda doğrudan bir Sql komutunda, triggerlarda, stored procedurelerde, viewlarda ve fonksiyonlarda kullanılabilmekte. İhtiyacınız oldukça rand() fonksiyonunu bu şekilde kullanabilirsiniz.

Sql Server’da rand() fonksiyonu kullanımı bu şekilde yapılmakta. Tüm Sql Server yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu