Sql Server

Sql Server lower Fonksiyonu

Herkese merhaba, Sql Server yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda lower() fonksiyonunu anlatacağım. Hadi başlayalım !

lower() fonksiyonu parametre olarak aldığı varchar yani metinsel tipteki veriyi küçük harfe çevirip geriye döndürüyor. Küçük harfe çevirme derken tüm harflerini küçük harfe çevirir. Türkçe harfe duyarlıdır, yani Türkçe’de bulunan Ç, Ğ, İ, Ö, Ş, Ü harflerini de başarılı bir şekilde küçük harfe çevirebilir. Örneğin SoftwareSup.Net ifadesini lower() fonksiyonunu kullanarak küçük harfe çevirelim.

select lower('SoftwareSup.Net');

Bu komutu çalıştırdığınızda şöyle bir çıktı göreceksiniz;

sql server lower fonksiyonu 1
Sql Server lower Fonksiyonu

Görüldüğü üzere SoftwareSup.Net ifadesindeki S ve N harflerini de küçülterek softwaresup.net haline çevirdi. Tüm fonksiyonlarda olduğu gibi lower() fonksiyonu da viewlar, stored procedureler, triggler ve CRUD Sql sorguları içerisinde kullanılabilmekte. select sorgusunda where filtresi oluşturmak hemde tablo seçimi yapmak için, insert sorgusunda veri yazmak için, delete sorgusunda where kriteri oluşturmak için ve update sorgusunda hem where kriteri oluşturmak hemde veri yazmak için kullanılabilmekte. Örneğin integer tipte id ve varchar tipte kitapAdi sütunları bulunan kitaplar adında bir tablonun olduğunu varsayalım. Bu tablo üzerinde birkaç Sql sorgusu çalıştıralım.

select * from kitaplar where kitapAdi = lower('Sefiller');
select lower(kitapAdi) from kitaplar;
insert into kitaplar(kitapAdi) values(lower('Sefiller'));
update kitaplar set kitapAdi = lower('Sefiller') where id = 5;
update kitaplar set kitapAdi = lower('Sefiller') where kitapAdi = lower('Seyfiller');
delete from kitaplar where kitapAdi = lower('Sefiller');

Birinci satırda Sefiller ifadesini küçültüp kitaplar tablosundaki tüm verileri getirdik. İkinci sorguda kitaplar tablosundaki tüm kitapların adını küçülterek getirdik. Üçüncü sorguda kitaplar tablosuna Sefiller ifadesini küçük ekledik. Dördüncü sorguda id değeri 5 olan kitapların kitapAdi değerini Sefiller ifadesinin küçük harfine çevirdik. Beşinci sorguda kitapAdi değeri Seyfiller’in küçük hali olan kitapların kitapAdi değerini Sefiller’in küçük haline çevirdik, güncelledik. Son sorguda kitapAdi değeri Sefiller olan kitapları sildik.

Doğrudan Sql komutları içerisinde örnekler verdim fakat örneğin web sitesinde bir arama alanınız var ve kullanıcı buradan kitap adını yazarak arama yapıyor. Veritabanında ise sefiller adında bir kitap kaydı var fakat kullanıcı Sefiller yazarsa eşleşmeyecek ve o kitap sonuç listesinde görünmeyecektir. İşte bunun önüne geçmek için veritabanında kitap adlarını küçük harfle yazıp kullanıcının yazdığı arama metnini de küçük harfe çevirerek veritabanında arama yapabilirsiniz. Örneğin bunu bir sorgu ile yapalım.

declare @kitapAdi varchar(255);	-- Bu değer kullanıcının arama alanına yazdığı yerden geliyor
select * from kitaplar where kitapAdi = lower(@kitapAdi);

Evet Sql Server’da lower() fonksiyonu kullanımı bu şekilde. Tüm Sql Server yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu