Sql Server

Sql Server log10 Fonksiyonu

Herkese merhaba, Sql Server yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda log10() fonksiyonunu anlatacağım. Hadi başlayalım !

Fonksiyon Kullanımı

log10() fonksiyonu sayısal tipte bir tane parametre almakta ve aldığı parametrenin 10 tabanında logaritmasını geri döndürmektedir. Fakat 10 tabanında logaritmada olduğu gibi parametrenin sıfır ve sıfırdan küçük olmaması gerekmektedir. Parametrenin sıfır yada sıfırdan küçük gönderilmesi durumunda “An invalid floating point operation occurred.” hatası verecektir. Ayrıca parametrenin tam sayı olması şartı da yok, noktalı sayı da gönderebilirsiniz. Şimdi log10() fonksiyonunu kullanarak birkaç örnek kod yazalım.

select log10(10);
select log10(10.1);
select log10(4e3);

Farklı Kullanım Yerleri

Buradaki örneklerde 10, 10.1 ve 4e3 sayılarının 10 tabanında logaritmasını hesaplattık. Diğer tüm fonksiyonlarda olduğu gibi log10() fonksiyonu da stored procedurelerde, viewlarda, fonksiyonlarda, triggerlarda ve CRUD sorgularında kullanılabilmektedir. select sorgularında sütun seçimi yapmak ve where ile filtre oluşturmak, update sorgularında veri olarak kaydetmek ve where ile filtre oluşturmak, insert sorgularında veri olarak kaydetmek ve delete sorgularında ise where ile filtre yapmak için kullanılabilmektedir. Sizde ihtiyacınız oldukça log10() fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

Evet Sql Server’da log10() fonksiyonu kullanımı bu şekilde yapılmakta. Tüm Sql Server yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu