Sql Server

Sql Server len Fonksiyonu

Herkese merhaba, Sql Server yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda Sql Server’da len() fonksiyonundan bahsedeceğim. Hadi başlayalım !

len() fonksiyonu metinsel tipte bir tane parametre alıyor ve aldığı bu parametrenin karakter sayısını yani uzunluğunu döndürüyor. Aldığı parametrenin metinsel tipte olması gerektiği için parametreyi tek tırnak işareti içerisine almamız gerekiyor. Örneğin SoftwareSup.Net ifadesinin uzunluğunu öğrenelim;

select len('SoftwareSup.Net');

Bu sorguyu çalıştırdığınızda şöyle bir çıktı göreceksiniz;

sql server len fonksiyonu 1
Sql Server len Fonksiyonu

Tüm fonksiyonlarda olduğu gibi len() fonksiyonu da Sql sorguları içerisinde kullanılabilmekte. Yani select, update, insert ve delete sorguları içerisinde kullanılabilmekte. select sorgusunda seçim yapmak ve where ile kriter eklemek için, diğer sorgularda ise where kriterinde kullanılabiliyor. Örneğin int tipte id ve varchar tipte kitapAdi sütunları bulunan kitaplar adında bir tablonun olduğunu varsayalım. Bu tablo üzerinde len() fonksiyonunu kullanarak Sql sorguları yazalım;

select * from kitaplar where len(kitapAdi) = 10;
update kitaplar set kitapAdi = 'Sefiller' where len(kitapAdi) = 6;
insert into kitaplar(id, kitapAdi) values(len('Sefiller'), 'Sefiller');
delete from kitaplar where len(kitapAdi) > 8;

Burada yazdığımız Sql komutlarının ilkinde kitapAdi sütunundaki verinin uzunluğu 10 olan kitapları getirdik. İkincisinde kitapAdi uzunluğu 6 olan kitapların kitapAdi değerini Sefiller yaptık. Üçüncüsünde id değeri Sefiller verisinin uzunluğu ve kitapAdi değeri Sefiller olan yeni bir veri ekledik. Sonuncusunda ise kitapAdi uzunluğu 8’den büyük olan kitapları sildik.

Evet Sql Server’da len() fonksiyonu kullanımı bu şekilde idi. Tüm Sql Server yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu