Sql Server

Sql Server distinct Anahtar Kelimesi

Herkese merhaba, Sql Server yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda distinct anahtar kelimesini anlatacağım. Hadi başlayalım !

Distinct Anahtar Kelimesi Kullanımı

distinct sadece select sorgularında seçim için kullanılmakta ve tekrar eden verilerden ilkini getirmeye yarar. Yani aynı veriden 2 veya daha fazla varsa sadece bir tanesini getirir. Yazım kuralı ise şöyledir;

select distinct sütun_adı1, sütun_adı2, ..., sütun_adın from tablo_adı

Burada sütun_adı1, sütun_adı2, sütun_n alanlarına getirmek istediğiniz sütunların adını yazmanız gerekiyor, tüm verileri getirmek istiyorsanız * karakterini kullanabilirsiniz. Sütun adı yazarsanız yazdığınız sütunlardaki tekrar eden verilerden bir tanesini getirir, * yazarsanız tüm sütunlardaki tekrar eden verilerden bir tanesini getirir. Fakat sütun adı yazdığınızda sadece yazdığınız sütuna dikkat eder, diğer sütunlarda tekrar etme durumları yine olabilir. Ayrıca distinct yazdığınızda da select sorgusunun tüm özelliklerini kullanabilirsiniz.

Kod Örnekleri

Örneğin int tipte id ve varchar tipte kitapAdi sütunları bulunan kitaplar adında bir tablomuzun olduğunu varsayalım. Bu tablo üzerinde birkaç Sql sorgusu çalıştıralım;

select distinct * from kitaplar;
select distinct id from kitaplar;
select distinct kitapAdi from kitaplar where id < 10;
select distinct * from kitaplar where id > 10 order by id desc;

Birinci sorguda kitaplar tablosunda tekrar eden verilerden bir tanesini getirmesini söyledik, ikinci sorguda id sütununda tekrar edenlerden bir tanesini getir dedik fakat kitapAdi sütununda tekrar eden veriler varsa bunlar yine gelebilir, çünkü Sql Server sadece id sütununa bakacaktır. Üçüncü sorguda id değeri 10’dan küçük olan kitapAdi sütunundan tekrar eden verilerden bir tane getir dedik fakat yine id sütununda tekrar eden veri olabilir. Son sorguda ise id değeri 10’dan büyük olan kitaplardan kitapAdi değeri tekrar edenlerden bir tanesini getir ve id değerine göre azalan sırada sıralayarak getir dedik.

Evet Sql Server’da distinct kullanımı bu şekilde yapılmakta. Tüm Sql Server yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu