Sql Server

Sql Server Ceiling Fonksiyonu

Herkese merhaba, Sql Server yazılarımza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda ceiling() fonksiyonunu anlatacağım. Hadi başlayalım !

ceiling() fonksiyonu sayısal bir fonksiyon ve aldığı sayısal parametreden büyük en yakın tam sayıyı döndürüyor. Örneğin şöyle örnekler yapalım;

select ceiling(1.000000001);
select ceiling(12.35);
select ceiling(55.5346524323534);
select ceiling(1.9999999999);

Bu kodları çalıştırdığınızda şöyle bir çıktı göreceksiniz;

sql server ceiling fonksiyonu 1
Sql Server Ceiling Fonksiyonu

Burada gördüğünüz üzere parametre olarak gönderdiğimiz sayılardan büyük en yakın tam sayıyı döndürdü. Öyle ki, 1.000000001 gibi 1’e çok yakın bir parametre gönderdiğimiz zaman bile 2 dönüşünü yaptı. Yani parametre olarak gönderdiğimiz sayının tam kısmını alıp 1 ekliyor ve ondalıklı kısmını göz ardı ediyor diyebiliriz.

Tüm fonksiyonlarda olduğu gibi ceiling() fonksiyonuda viewlarda, fonksiyonlarda, triggerlarda, stored procedurelerde, Sql komutlarında kullanılabilmekte. Burada dikkat etmeniz gereken şey aldığı parametre float tipinde olduğu için float tipinin aralıklarında (-1.79E+308 ile 1.79E+308 arası) olan bir sayıyı parametre olarak gönderebilirsiniz. float tipinin taşıyamayacağı bir sayıyı parametre olarak gönderirseniz aritmetik taşma hatası verecektir. Örneğin kullanıcıdan tam sayı almak istiyorsunuz ve aldığınız bu sayıyı veritabanına kaydedecekseniz kullanıcının ondalıklı sayı girmesini önlemek için bu fonksiyonu kullanabilirsiniz.

Sql Server’da ceiling() fonksiyonu kullanımı bu şekilde. Tüm Sql Server yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu