Sql Server

Sql Server between Anahtar Kelimesi

Herkese merhaba, Sql Server yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda between anahtar kelimesinin kullanımını anlatacağım. Hadi başlayalım !

between, Türkçe’de arasında demek ve Sql Server’da da bu yönde bir işlem yapıyor. select, update ve delete sorgularında where filtresi oluştururken kullanılıyor ve verdiğimiz iki değer arasındaki verileri getiriyor. Örneğin id değeri 5 ile 10 arasındaki verileri getir diyebildiğimiz gibi adı ab ile abdu arasında olanları getir de diyebiliyoruz. Örneğin id değeri 5 ile 10 arasındakileri getir dediğimizde id değeri 5, 6, 7, 8, 9 ve 10 olanları getiriyor. adı değeri ab ile abdu arasında olanları getir dediğimizde ise ab, abd ve abdu olanları getirecektir. Bu anahtar kelimenin yapısı şu şekilde;

where sütun_adı between birinci_veri and ikinci_veri

Burada select, update yada delete sorgusuna ekleme yapılmakta ve sütun_adı kısmına filtreleme yapmak istediğiniz sütunun adını, birinci_veri kısmına between ile belirteceğiniz aralığın alt limitini, ikinci_veri kısmına ise üst limiti yazmanız gerekiyor. Örneğin int tipte id, datetime tipte eklemeTarihi ve varchar tipte kitapAdi sütunları bulunan kitaplar adında bir tablomuzun olduğunu varsayalım. Bu tablo üzerinde birkaç Sql sorgusu çalıştıralım;

select * from kitaplar where id between 1 and 100;
update kitaplar set kitapAdi = 'Sefiller' where id between 10 and 15;
delete from kitaplar where kitapAdi between 'se' and 'sefiller';
select * from kitaplar where eklemeTarihi between '20000101' and '20230307';

Birinci sorguda id değeri 1 ile 100 arasında olan tüm verileri getirdik, ikinci sorguda id değeri 10 ile 15 arasında olan kitapların kitapAdi değerini Sefiller olarak güncelledik ve üçüncü sorguda kitapAdi değeri se ile sefiller arasında olan kitapları sildik ve son sorguda ise eklemeTarihi 01.01.2000 ile 07.03.2023 arasında olan kitapları getirttik. between ile aralıklı filtreleme yaparken alt limit üst limitten büyük olabilir fakat bu belkide hiçbir zaman sağlanmayacağı için (örneğin 15’den küçük 10’dan büyük bir sayı olmayacağı için) boş veri döndürecektir.

Evet Sql Server’da between anahtar kelimesi ile veri filtreleme işlemi bu şekilde yapılmakta. Tüm Sql Server yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu