Node.JS

Sequelize Veritabanından Veri Güncelleme

Herkese merhaba, NodeJS yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda Sequelize ile veritabanından veri güncellemeyi anlatacağım. Hadi başlayalım !

Sequelize, Node.js’te kullanılan bir ORM (Object-Relational Mapping) kütüphanesidir. Sequelize ile, JavaScript ile veritabanlarına erişim kolaylaştırılmıştır. Sequelize, verileri okuma, ekleme, güncelleme ve silme gibi işlemleri gerçekleştirebilir.

Bu makalede, Sequelize ile veri güncelleme işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatacağım. Ayrıca, örnek bir kodda paylaşacağım.

Veri Güncelleme İşlemi

Veri güncelleme işlemi, mevcut verilerin değiştirilmesi veya güncellenmesi işlemidir. Sequelize ile veri güncelleme işlemi yapmak için, update() metodu kullanılır. Bu metot, bir veya daha fazla kaydı güncellemek için kullanılır.

update() metodu, şu şekilde kullanılır:

model.update(values, options)
 • values: Güncellenecek verileri içeren nesnedir.
 • options: Güncellenecek kayıtları seçmek için kullanılır. Bu parametre bir nesne olarak belirtilir ve aşağıdaki seçenekleri içerebilir:
  • where: Güncellenecek kayıtları seçmek için kullanılan koşulları içerir.
  • limit: Güncellenecek kayıt sayısını belirler.
  • order: Güncellenecek kayıtların sıralamasını belirler.
  • fields: Güncellenecek alanları belirler.
  • returning: Güncellenen kayıtların geri dönüş değerlerini belirler.

Örnek Kod

Aşağıdaki örnek kodda, Sequelize ile bir “users” tablosunda bulunan bir kullanıcının adını güncellemek için update() metodunu kullanıyoruz. Bu kod örneği, update() metodunun nasıl kullanılabileceğini gösterir:

const { Sequelize, DataTypes } = require('sequelize');

// Sequelize ile bir veritabanı bağlantısı oluşturalım
const sequelize = new Sequelize('database', 'username', 'password', {
 host: 'localhost',
 dialect: 'mysql'
});

// "users" tablosunu tanımlayalım
const User = sequelize.define('User', {
 firstName: {
  type: DataTypes.STRING
 },
 lastName: {
  type: DataTypes.STRING
 }
});

// "users" tablosuna yeni bir kullanıcı ekleyelim
await User.create({
 firstName: 'John',
 lastName: 'Doe'
});

// "users" tablosunda bulunan bir kullanıcının adını güncelleyelim
await User.update({
  firstName: 'Jane' },
  { where: { firstName: 'John' }
});

Yukarıdaki örnekte, önce “users” tablosuna bir kullanıcı ekledik. Daha sonra, update() metodu kullanarak bu kullanıcının adını “Jane” olarak güncelledik. update() metodu, ilk parametre olarak güncellenecek verileri, ikinci parametre olarak ise güncellenecek kayıtları seçmek için kullanılan koşulları alır. Bu örnekte, where seçeneğini kullanarak “firstName” alanı “John” olan kaydı seçtik ve “firstName” alanını “Jane” olarak güncelledik.

Sonuç

Bu makalede, Sequelize ile veri güncelleme işleminin nasıl gerçekleştirileceğini açıkladım. Sequelize’in update() metodu, mevcut kayıtları güncellemek için kullanılır. Bu metodun kullanımı oldukça basittir ve örnekte de görüldüğü gibi kolaylıkla kullanılabilir. Sequelize, JavaScript ile veritabanlarına erişim işlemini kolaylaştıran bir kütüphanedir ve işlem yapmak istediğiniz veritabanına göre uygun seçenekleri sunar.

Evet Sequelize ile veritabanından veri güncelleme işlemi bu şekilde yapılmakta. Tüm NodeJS yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu