Python

Python Klasör Oluşturma

Herkese merhaba, Python yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda Python ile klasör oluşturmayı anlatacağım. Hadi başlayalım !

os.mkdir()

“os.mkdir()” fonksiyonu, belirtilen yolda yeni bir klasör oluşturur. Aşağıdaki örnek, “test_klasoru” adında bir klasör oluşturur:

import os

klasor = "test_klasoru"

try:
  os.mkdir(klasor)
  print("Klasör oluşturuldu!")
except FileExistsError:
  print("Klasör zaten mevcut!")

Yukarıdaki örnekte, “os” modülü “import” edilir ve “test_klasoru” adında bir klasör oluşturmak için “os.mkdir()” fonksiyonu kullanılır. Ayrıca, “try-except” blokları kullanılarak klasörün zaten var olup olmadığı kontrol edilir.

os.makedirs()

“os.makedirs()” fonksiyonu, belirtilen yoldaki klasörleri ve alt klasörleri oluşturur. Aşağıdaki örnek, “test_klasoru/alt_klasor” adında bir klasör oluşturur:

import os

klasor = "test_klasoru/alt_klasor"

try:
  os.makedirs(klasor)
  print("Klasör oluşturuldu!")
except FileExistsError:
  print("Klasör zaten mevcut!")

Yukarıdaki örnekte, “os.makedirs()” fonksiyonu kullanılarak “test_klasoru/alt_klasor” adında bir klasör oluşturulur. Ayrıca, “try-except” blokları kullanılarak klasörün zaten var olup olmadığı kontrol edilir.

pathlib.Path.mkdir()

“pathlib.Path.mkdir()” yöntemi, belirtilen yolda yeni bir klasör oluşturur. Aşağıdaki örnek, “test_klasoru” adında bir klasör oluşturur:

from pathlib import Path

klasor = Path("test_klasoru")

try:
  klasor.mkdir()
  print("Klasör oluşturuldu!")
except FileExistsError:
  print("Klasör zaten mevcut!")

Yukarıdaki örnekte, “pathlib” modülünden “Path” sınıfı “import” edilir ve “test_klasoru” adında bir klasör oluşturmak için “Path.mkdir()” yöntemi kullanılır. Ayrıca, “try-except” blokları kullanılarak klasörün zaten var olup olmadığı kontrol edilir.

Klasör Kontrolü

Bir klasörü oluşturmadan önce var olup olmadığını kontrol edebiliriz. Bunun için os modülü altındaki path sınıfının exists fonksiyonunu kullanıyoruz. Aşağıda bir örnek ile test_klasoru adındaki bir klasörün var olup olmadığını kontrol edebiliriz.

if os.path.exists(folder_path):
  print('Klasör var')
else:
  print('Klasör yok')

Ayrıca klasör yoksa oluşturulmasını da sağlayabiliriz.

if not os.path.exists('test_klasoru'):
  os.mkdir('test_klasoru')

Sonuç

Bu yazıda klasör oluşturmayla ilgili os ve pathlib modüllerini kullanarak farklı varyasyonları inceledik. Ayrıca klasörü oluşturmadan önce var olup olmadığını da kontrol ederek oluşabilecek hatalara karşı önlem aldık.

Evet Python ile klasör oluşturma işlemi bu şekilde yapılmakta. Tüm Python yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu