Python

Python Klasör İçerisindeki Dosyaları Listeleme

Herkese merhaba, Python yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda Python ile bir klasör içerisindeki dosyaları listelemeyi anlatacağım. Hadi başlayalım !

os.listdir() fonksiyonu ile dosyaları listeleme

Python’da, “os” modülü ile klasörün içindeki dosyaları listelemek için “os.listdir()” fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Bu fonksiyon, bir klasörün içindeki tüm dosya ve klasörleri listeler.

Aşağıdaki örnek, “D:\test” klasörünün içindeki tüm dosyaları listeler:

import os

klasor = "D:/test"
dosyalar = os.listdir(klasor)

for dosya in dosyalar:
    print(dosya)

Yukarıdaki örnekte, “os” modülü “import” edilir. “D:/test” klasörü “klasor” değişkenine atanır. “os.listdir()” fonksiyonu kullanılarak “klasor” değişkenindeki dosyalar “dosyalar” listesine aktarılır. Ardından “for” döngüsü ile “dosyalar” listesi üzerinde dönülerek her bir dosya adı ekrana yazdırılır.

pathlib.Path.glob() fonksiyonu ile dosyaları listeleme

Python 3.4 sürümünden itibaren, “pathlib” modülü kullanarak da klasörün içindeki dosyaları listelemek mümkündür. “pathlib.Path.glob()” fonksiyonu, belirtilen klasördeki dosyaları belirli bir desene göre listeler.

Aşağıdaki örnek, “D:\test” klasöründeki tüm “.txt” uzantılı dosyaları listeler:

from pathlib import Path

klasor = Path("D:/test")
dosyalar = klasor.glob("*.txt")

for dosya in dosyalar:
    print(dosya)

Yukarıdaki örnekte, “pathlib” modülü “import” edilir. “D:/test” klasörü “klasor” değişkenine atanır. “klasor.glob()” fonksiyonu kullanılarak “klasor” değişkenindeki “.txt” uzantılı dosyalar “dosyalar” listesine aktarılır. Ardından “for” döngüsü ile “dosyalar” listesi üzerinde dönülerek her bir dosya adı ekrana yazdırılır.

os.walk() fonksiyonu ile dosyaları listeleme

Python’da, “os” modülü ile bir klasörün içindeki tüm dosyaları ve alt klasörlerdeki dosyaları da listelemek mümkündür. “os.walk()” fonksiyonu, belirtilen klasördeki tüm dosyaları ve alt klasörlerdeki dosyaları da listeler.

Aşağıdaki örnek, “D:\test” klasöründeki tüm dosyaları ve alt klasörlerindeki dosyaları listeler:

import os

klasor = "D:/test"

for klasor_yolu, klasor_isimleri, dosya_isimleri in os.walk(klasor):
    for dosya in dosya_isimleri:
        print(os.path.join(klasor_yolu, dosya))

Yukarıdaki örnekte, “os” modülü “import” edilir. “D:/test” klasörü “klasor” değişkenine atanır. “os.walk()” fonksiyonu kullanılarak “klasor” değişkenindeki tüm dosyalar ve alt klasörlerindeki dosyalar “klasor_yolu”, “klasor_isimleri” ve “dosya_isimleri” değişkenlerine aktarılır. Ardından “for” döngüsü ile “dosya_isimleri” listesi üzerinde dönülerek her bir dosya adı ve yolu ekrana yazdırılır.

Sonuç

Bu makalede, Python programlama dilinde bir klasördeki tüm dosyaları listeleme işlemi için kullanabileceğiniz farklı yöntemleri ve bu yöntemlerin örneklerini inceledik. “os.listdir()”, “pathlib.Path.glob()” ve “os.walk()” fonksiyonları, bu işlemi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz en yaygın yöntemlerdir.

Evet Python ile bir klasör içerisindeki dosyaları listeleme işlemi bu şekilde yapılmakta. Tüm Python yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu