Python

Python Bilgisayarı Kapatma

Herkese merhaba, Python yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda Python ile bilgisayarı kapatmayı anlatacağım. Hadi başlayalım !

Aslında Python ile doğrudan bilgisayarı kapatamıyoruz, bunun yerine terminal komutlarını kullanarak yapacağız. Yani terminalden bilgisayarı kapatmamızı sağlayan komutu Python ile çalıştıracağız. Fakat bu kod terminali açıp bilgisayarı kapatma komutunu çalıştırmayacak, bu işlemi arkaplanda yapacaktır.

Bilgisayarı Süre Sonra Kapatma

Bilgisayarı terminal üzerinden kapatmak için shutdown komutunu kullanıyoruz. Bu komut herhangi bir parametre verilmediği takdirde 1 dakika sonra bilgisayarı kapatıyor. /f parametresi ile şu anda çalışmakta olan programların da kapatılmasını sağlayabilir, /t ile saniye cinsinden belirli bir zaman sonra kapanmasını da sağlayabiliriz.

Python’da bir terminal komutunu çalıştırabilmek için os modülü altındaki system() fonksiyonu kullanılmakta. Bu fonksiyon string tipte bir tane parametre alıyor ve aldığı parametredeki komutu çalıştırıyor. Tabi bu komut terminal komutun olması gerekiyor. Örneğin bilgisayarı hemen şimdi kapatmak istiyorsak şöyle bir Python kodu yazmamız gerekiyor.

import os
os.system('shutdown /s /t 0')

Bilgisayarı dışarıdan aldığınız bir süre sonra kapatmak istiyorsanız şöyle bir Python kodu yazmanız gerekmekte;

import os
saniye = input()
os.system('shutdown /s /t ' + saniye)

Bilgisayarı Yeniden Başlatma

shutdown komutu ile aynı zamanda bilgisayarı yeniden de başlatabiliyoruz. Bunun için /s yerine /r parametresini girmemiz gerekiyor. Diğer parametreler ise yine aynı. Örneğin bilgisayarı hemen yeniden başlatmak ve 20 saniye sonra yeniden başlatmak istiyorsanız şöyle kodlar yazmanız gerekiyor;

import os
os.system('shutdown /r /t 0')	# Şimdi yeniden başlatmak için
os.system('shutdown /r /t 20)	# 20 saniye sonra yeniden başlatmak için

Linux’ta Bilgisayarı Kapatma

Aynı işlemi Unix bilgisayarınızda yapmak için yine shutdown komutunu kullanacaksınız. -t ile süreyi belirtebiliyorsunuz. Hemen kapatmak için now parametresi vermeniz gerekiyor. Ayrıca -r parametresi ile kapatma işlemi değil yeniden başlatma işlemi yapmak istediğinizi söyleyebiliyorsunuz. Unix bilgisiyarınızda Python ile shutdown komutunu kullanarak birkaç örnek kod yazalım.

import os
os.system('shutdown now')	    # Hemen kapat
os.system('shutdown -t 20')	    # 20 saniye sonra kapat
os.system('shutdown -r now')	# Hemen yeniden başlat
os.system('shutdown -r -t 10')	# 10 saniye sonra yeniden başlat

Evet Python ile bilgisayarı kapatma işlemi bu şekilde yapılmakta. Tüm Python yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu