C#

Null Object Tasarım Deseni

Herkese merhaba, C# yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda null object tasarım desenini anlatacağım. Hadi başlayalım !

Aslında null object tasarım deseni C# diline özgü bir şey değil, ben C# kategorisinde anlattım fakat nesne tabanlı dillerin hepsinde uygulanabilmekte. Burada mantığını anlatmak ve örnek kodlar göstermek için C# ile yazdım fakat siz mantığını anladıktan sonra istediğiniz bir dil ile null object tasarım desenini uygulayarak daha temiz kod yazabilirsiniz.

Null Object tasarım deseni, bir nesnenin null olarak belirtilmesi durumunda, uygulamanın çökmesini önlemek için kullanılır. Bu tasarım deseni, bir nesnenin yerini alacak bir “null” nesnesi oluşturur ve uygulama, gerçek nesne yerine bu null nesnesini kullanır. Bu sayede uygulama, null olarak belirtilen bir nesne ile ilgili hataların önüne geçer ve daha güvenli hale gelir.

Null Object Tasarım Deseni Nedir?

Null Object tasarım deseni, bir nesnenin null olarak belirtilmesi durumunda, uygulamanın çökmesini önlemek için kullanılır. Bu tasarım deseni, bir nesnenin yerini alacak bir “null” nesnesi oluşturur ve uygulama, gerçek nesne yerine bu null nesnesini kullanır.

Null Object tasarım deseni, birçok alanda kullanılabilir. Örneğin, bir veri tabanından veri çekilirken, null değerler ile karşılaşılabilir. Bu durumda, uygulama null değerlerle başa çıkabilmek için Null Object tasarım desenini kullanabilir.

Null Object Tasarım Deseni Avantajları

Null Object tasarım deseninin avantajları şunlardır:

 • Uygulamanın çökmesini önler
 • Null nesnesinin yerine kullanılabilecek standart bir nesne oluşturur
 • Kodun okunabilirliğini arttırır
 • Uygulamanın performansını arttırır

Null Object Tasarım Deseni Nasıl Uygulanır?

Null Object tasarım deseni, bir nesnenin null olarak belirtilmesi durumunda, null nesnesi ile yer değiştirmesine dayanır. Bu sayede uygulama, null nesnesini kullanarak gerçek nesne yerine geçici bir nesne oluşturur.

Null Object tasarım deseni, bir arayüz oluşturarak uygulanabilir. Bu arayüz, null nesnesi ve gerçek nesne tarafından uygulanabilir. Bu sayede uygulama, null nesnesi ile gerçek nesne arasında fark olmadan çalışabilir.

Aşağıdaki C# kod örneğinde, Null Object tasarım deseni, bir ILogger arayüzü üzerinde uygulanmaktadır. Bu arayüz, bir loglama aracı için kullanılmaktadır.

public interface ILogger
{
  void Log(string message);
}

public class ConsoleLogger : ILogger
{
  public void Log(string message)
  {
    Console.WriteLine(message);
  }
}

public class NullLogger : ILogger
{
  public void Log(string message)
  {
    // Do nothing
  }
}

Yukarıdaki kod örneğinde, ILogger arayüzü, ConsoleLogger ve NullLogger sınıfları tanımlanmaktadır. ConsoleLogger sınıfı, gerçek bir logger görevi görmektedir. NullLogger sınıfı ise, null nesnesi olarak kullanılacaktır.

Aşağıdaki C# kod örneğinde, ILogger arayüzü kullanarak bir uygulama oluşturulmaktadır.

public class Application
{
  private readonly ILogger logger;

  public Application(ILogger logger)
  {
    this.logger = logger;
  }

  public void Run()
  {
    logger.Log("Application started");
    
    // Do something
    
    logger.Log("Application finished");
  }
}

Yukarıdaki kod örneğinde, Application sınıfı, ILogger arayüzü ile birlikte kullanılmaktadır. Bu sayede, logger nesnesi, gerçek bir logger veya null nesnesi olabilir.

Aşağıdaki C# kod örneğinde, Null Object tasarım deseninin kullanımı gösterilmektedir.

ILogger logger = new ConsoleLogger(); // Gerçek logger nesnesi
// ILogger logger = new NullLogger(); // Null logger nesnesi

Application app = new Application(logger);
app.Run();

Yukarıdaki kod örneğinde, ILogger arayüzü kullanarak bir uygulama oluşturulmaktadır. logger nesnesi, gerçek bir logger veya null nesnesi olarak belirlenebilir.

Null Object Tasarım Deseni ile İlgili İpuçları

Null Object tasarım deseni ile ilgili bazı ipuçları şunlardır:

 • Null Object tasarım deseni, bir nesnenin null olarak belirtilmesi durumunda, uygulamanın çökmesini önler.
 • Null Object tasarım deseni, bir nesnenin yerini alacak bir “null” nesnesi oluşturur ve uygulama, gerçek nesne yerine bu null nesnesini kullanır.
 • Null Object tasarım deseni, bir arayüz oluşturarak uygulanabilir.
 • Null Object tasarım deseni, birçok alanda kullanılabilir.
 • Null Object tasarım deseni, kodun okunabilirliğini arttırır ve uygulamanın performansını arttırır.

Sonuç

Bu yazımızda, Null Object tasarım desenini C# programlama dili üzerinden anlattık. Ayrıca, kod örnekleri ile nasıl kullanılabileceğini gösterdik. Null Object tasarım deseni, bir nesnenin null olarak belirtilmesi durumunda, uygulamanın çökmesini önlemek için kullanılır. Bu tasarım deseni, bir nesnenin yerini alacak bir “null” nesnesi oluşturur ve uygulama, gerçek nesne yerine bu null nesnesini kullanır. Bu sayede uygulama, null olarak belirtilen bir nesne ile ilgili hataların önüne geçer ve daha güvenli hale gelir.

Evet null object tasarım deseni bu şekilde olmakta. Tüm C# yazılarımıza buraya, tasarım deseni yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu