Node.JS

NodeJS MySQL Veritabanı Yedekleme

Herkese merhaba, NodeJS derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde MySQL veritabanı yedeklemeyi anlatacağım. Hadi başlayalım !

NodeJS ile herhangi bir şey yapmak için öncelikle proje oluşturmamız gerekiyor. Bunun için proje oluşturmak istediğimiz dizine terminal (Windows için CMD) ile geçerek

npm init --yes

komutunu çalıştırmamız yetiyor. NodeJS ile MySQL veritabanı yedeklemek yani dump yada export yapmak için mysqldump paketini kullanacağız. Bu paket NodeJS kurulumu ile beraber gelmediği için elle kurmamız ve projeye eklememiz gerekiyor. Bunun için yine terminalden

npm i mysqldump

komutunu girmemiz yeterli. Bu komutun ardından mysqldump paketi indirilecek ve projeye eklenecektir. Bu işleminde ardından proje ana dizininde index.js adında bir tane dosya oluşturup açalım ve artık kod yazmaya başlayalım.

mysqldump paketini kullanabilmek için diğer paketlerde de olduğu gibi paketi dosya içerisinde çağırmamız gerekiyor. Bunun için Javascript dosyamızın en tepesine

const mysqldump = require('mysqldump');

kod satırını ekleyelim ve bu paketi kullanılabilir hale getirelim.

mysqldump paketi doğrudan fonksiyon olarak kullanılabiliyor ve veritabanı yedeklemesi yapabilmek için obje olarak MySQL veritabanının bağlantı bilgilerini ve string olarakta yedeklemenin yapılacağı dosyanın yolunu parametre olarak istiyor. Veritabanı bilgilerini tıpkı mysql paketinde olduğu gibi vermemiz gerekiyor ve ikinci parametre olarak göndereceğimiz dosya yolunda bir dosyanın olma zorunluluğu yok, yani belirttiğiniz yolda bir dosya yoksa mysqldump paketi kendisi oluşturuyor. Ayrıca asenkron olarak çalıştığı için await ile işlemin bitmesini bekletebilir yada then/catch ile devam ettirebiliriz. Ben then/catch yapısını kullanarak devam ettireceğim. Örneğin local MySQL sunucumuzda bulunan kutuphane isimli veritabanını masaüstünde kutuphane.sql dosyasına yedekleyelim.

mysqldump({
  connection: {
    host: 'localhost',
    port: 3306,
    user: 'root',
    password: '',
    database: 'kutuphane'
  },
  dumpToFile: 'c:/users/kullanici/desktop/kutuphane.sql'
}).then(() => console.log('Yedekleme Başarılı').catch(error => console.error(error));

Bu işlemin ardından masaüstünde kutuphane.sql adında bir dosyanın oluştuğunu ve içerisinde kutuphane isimli veritabanının yedeği olduğunu göreceksiniz 🙂 Unutmadan ! MySQL sunucusunun çalıştığından emin olun çünkü MySQL sunucusuna bağlandığı için sunucunun açık ve çalışıyor olması gerekmekte.

Eveett NodeJS ile MySQL veritabanını yedekleme işte bu kadardı. Tüm Node.JS derslerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu