Linux

Linux Büyük Boyutlu Dosyaları Bulma

Merhabalar, Linux yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazımda Bilgisayarınızdaki en büyük boyutlu dosya ve dizinleri bulmayı anlatacağım. Hadi başlayalım !

Özellikle sistem yöneticilerinin dosya ve dizinlerin disk alanında ne kadar yer kapladığını düzenli aralıklarla kontrol etmesi ve gereksiz dosyaları silmeleri gerekmekte. Tabi sadece sistem yöneticileri değil, normal bir kullanıcınında disk alanından tasarruf etmek için bunu yapması gerekiyor. Bunun için du ve find komutlarını kullanıyoruz. Şimdi bu komutların nasıl kullanıldığından bahsedelim ve örneklerimizi gösterelim. Örneğin /usr dizini altındaki en büyük boyutlu 5 dosyayı bulmak için

du -a /usr | sort -n -r | head -n 5

komutu çalıştırılır. /usr dizini kullanıcı dizini olduğu için işlem biraz uzun sürebilir fakat çıktı şuna benzer olacaktır.

Linux Büyük Boyutlu Dosyaları Bulma

Sabit bir klasör değil de tüm disk içerisindeki en büyük dosyayı bulmak için az önce söylediğim komuttan /usr kımını silmemiz gerekecek. Yani komut şu şekilde olacak;

du -a | sort -n -r | head -n 5

Bu iki komutu inceleyecek olursak; du -a ile disk kullanımını tespit ediyoruz, sort ile sıralama yapıyoruz ve bu sıralama -n parametresi ile boyuta göre olacak, -r ile yapılan sıralamayı terse çeviriyoruz. Son olarak head -n 5 ile yapılan sıralamadaki ilk 5 elemanı alıp ekrana bastırıyoruz. du komutu hakkında bu kadar bilgi verdik, şimdi de find komutuna geçelim.

En önce verdiğim komutun find versiyonu

find /usr -type f -exec du -Sh {} + | sort -rh | head -n 5

şeklinde olacaktır.

Linux Büyük Boyutlu Dosyaları Bulma

Belirli bir dizinde değilde tüm disk içerisinde arama yapmak için

find /usr -type f -exec du -Sh {} + | sort -rh | head -n 5
Linux Büyük Boyutlu Dosyaları Bulma

Eveett du ve find komutlarını kullanarak bilgisayarınızda bulunan en büyük boyutlu dosyaları bu şekilde buluyoruz. Tabi ben 5 tanesini listeledim fakat head -n 5 kısmındaki 5’i değiştirerek istediğiniz sayıda bulabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu