Javascript

Javascript Asal Sayı Kontrolü

Merhabalar, Javascript derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde Javascript ile asal sayı bulmayı anlatacağım. Hadi başlayalım !

Asal sayılar, 1 ve kendisinden başka hiçbir tam sayıya tam olarak bölünemeyen sayılardır. Yani bir asal sayıyı hangi tam sayıya bölerseniz bölün en az 1 kalır, kalan hiçbir zaman sıfır olmaz. Elbette Javascript gibi bir dil ile bir sayının asal sayı olup olmadığını tespit edebiliriz. Javascript ile kullanıcıdan prompt() fonksiyonu ile ekranda bir tane uyarı paneli (popup) açarak girdi alabileceğimiz gibi HTML ilede alabiliriz. Fakat ben doğrudan Javascript ile anlatacağım için kullanıcıdan girdi almak için prompt() fonksiyonunu kullanacağım.

Javascript ile asal sayı tespiti yapabilmek için bir döngü ile 2’den başlayıp sayının yarısına kadar giden bir for döngüsü dönecek ve döngünün her adımında sayının döngünün o anki değerine tam olarak bölünüp bölünmediğini kontrol edecek ve sayı bölünmüyorsa döngüye devam edeceğiz. Tam bölünmesi durumunda ise döngü dışında oluşturduğumuz boolean tipteki bir değişkeni false yapacak ve döngüyü kıracağız. Döngü sonunda boolean değişken true ise sayı asal sayı demek olacağından “sayı asal sayıdır”, false ise de “sayı asal sayı değildir” mesajını kullanıcıya bildireceğiz. Peki döngüyü 2’den başlatıp sayının yarısı kadar niye gideceğiz derseniz de; asal sayılar 1 ve kendisinden başka bir sayıya bölünmediği için 1’den başlatmamız halinde her sayı 1’e bölüneceği için sayı asal sayı bile olsa asal olmadığını iddia etmiş olacağız. Ayrıca bir sayı kendisinin yarısından daha büyük bir tam sayıya tam olarak kalansız bölünemeyeceği için döngüyü sayının kendisine kadar dönmenin lüzumu olmayacaktır. Bu nedenle döngüyü sayının yarısı kadar döndüreceğiz. Bu kadar teorik hazırlıktan sonra artık kod yazmaya başlayalım.

const sayi = parseInt(prompt('Bir Sayı Giriniz:'));
var asal = true;
for (var i = 0; i <= sayi / 2; i++) {
  if (sayi % i == 0) {
    asal = false;
    break;
  }
}
if (asal)
  alert('Sayı Asal Sayıdır');
else
  alert('Sayı Asal Sayı Değildir');

Evet Javascript ile kullanıcıdan alınan sayının asal sayı olup olmadığını bu şekilde tespit edebiliriz. Tüm Javascript derslerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu