ElectronJSNode.JS

ElectronJS Kurulumu

Merhabalar, ElectronJS derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde ElectronJS kurulumunu yapacağız. Bu dersimizde biraz teorik olacak fakat bundan sonraki derslerimizde artık parmaklarımızı yoracak ve kod yazmaya başlayacağız.
Hadi ElectronJS kurulumu yapalım !

Bir önceki dersimizde bahsettiğimiz üzere ElectronJS, NodeJS modüllerinden birisi ve diğer tüm modüller gibi kurulumu aynı şekilde oluyor.
Tabi ElectronJS kurabilmek için öncelikle NodeJS kurmuş olmamız gerekiyor. Henüz NodeJS kurmadıysanız Windows için buraya, Linux için buraya ve MacOS için ise buraya tıklayabilirsiniz.
NodeJS kurduğunuzu varsayarak devam ediyorum.
Öncelikle bir tane NodeJS projesi oluşturalım, bunun için bi tane klasör oluşturalım. CMD (Linux ve MacOS için terminal) açıp projemizin NodeJS projesi olduğunu belirtmek için
npm init
komutunu girelim ve sırasıyla paket adı, proje versiyonu, proje başlığı, git reposu adı, proje geliştiricisi, lisans bilgilerini girdikten sonra y tuşuna basıp Enter’a basarak projemizi oluşturalım.
Veya tüm bilgileri boş bırakmak isterseniz de
npm init --yes
komutunu girebiliriz.
Bu işlemin tamamlanmasının ardından proje klasörümüz içerisinde package.json dosyası oluşturulduktan sonra yine CMD ekranından
npm install electron
komutunu girelim. Bu komut ile NPM, ElectronJS için gerekli olan tüm paketleri ve son olarakta ElectronJS paketini kuracak ve son olarakta yaklaşık 50 MB boyutunda olan Electron ve Chromium paketlerini indirecektir. Fakat son indirilen Electron ve Chromium paketleri proje klasörünüze değil de, kullanıcı klasörünüz içerisindeki .electron klasörü içerisine indirecektir.
Kullanıcı klasörünüze Windows için %homepath%, Linux ve MacOS için ise ~ (tilde işareti) ile ulaşabilirsiniz.

Bu indirmenin de ardından projenizde ElectronJS kullanabilecek ve web sitesi yazar gibi masaüstü program yazabileceksiniz.
Bildiğiniz üzere NodeJS kodlarınızı çalıştırmak için terminal ekranında npm start yada node bash_dosyası_adı komutunu kullanıyoruz fakat ElectronJS için terminal ekranından proje dizinine gelip
electron .
komutunu girmemiz gerekiyor, ardından projeniz derlenecek (yada yorumlanacak) ve ekran çıktısını görebileceksiniz.

Evet bu dersimizde bu kadardı, bir sonraki ElectronJS dersimizde artık kod yazmaya başlayacağız inşallah.
Tüm ElectronJS derslerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu