C#

C# Girilen Aya Göre Mevsim Bulma

Herkese merhaba, C# yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda kullanıcının girdiği ayın hangi mevsimde olduğunu bulmayı anlatacağım. Hadi başlayalım !

switch-case İle Yapımı

Öncelikle, C# programlama dilinde switch yapısını kullanarak bu işlemi gerçekleştirebiliriz. İlk olarak, kullanıcıdan ay bilgisini almak için bir Console.ReadLine() fonksiyonu kullanacağız. Ardından, bu bilgiyi integer türünde bir değişkene atayacağız. Son olarak, switch yapısını kullanarak ay bilgisine göre hangi mevsimde olduğunu bulacağız.

Aşağıdaki örnek programı inceleyelim:

Console.Write("Lütfen bir ay giriniz (1-12): ");
int ay = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
switch (ay)
{
  case 12:
  case 1:
  case 2:
    Console.WriteLine("Kış mevsimindeyiz.");
    break;

  case 3:
  case 4:
  case 5:
    Console.WriteLine("İlkbahar mevsimindeyiz.");
    break;

  case 6:
  case 7:
  case 8:
    Console.WriteLine("Yaz mevsimindeyiz.");
    break;

  case 9:
  case 10:
  case 11:
    Console.WriteLine("Sonbahar mevsimindeyiz.");
    break;

  default:
    Console.WriteLine("Lütfen geçerli bir ay giriniz (1-12).");
    break;
}
Console.ReadKey();

Bu örnekte, kullanıcıdan ay bilgisini Console.ReadLine() fonksiyonu ile okuyoruz ve Convert.ToInt32() fonksiyonu ile integer türünde bir değişkene atıyoruz. Ardından, switch yapısını kullanarak ay bilgisine göre hangi mevsimde olduğumuzu kontrol ediyoruz.

case ifadesi, kontrol edilecek olan değişkenin hangi değerlerini kontrol edeceğimizi belirtir. case ifadesi içindeki değerler, girilen ay bilgisine karşılık gelir. Örneğin, case 12: ifadesi, girilen ay bilgisi 12 olduğunda kış mevsiminde olduğumuzu belirtir.

break ifadesi, switch yapısından çıkmamızı sağlar. Eğer break ifadesi olmazsa, program kontrolü bir sonraki case ifadesine geçirir.

default ifadesi, kontrol edilecek değişkenin hiçbir case ifadesine eşit olmadığı durumlarda çalışır. Bu durumda, kullanıcıya hata mesajı veriyoruz.

Programı çalıştırdığımızda, kullanıcıdan bir ay bilgisi isteyecek ve girilen ay bilgisine göre hangi mevsimde olduğumuzu ekrana yazdıracaktır. Örneğin, kullanıcı “3” girdiğinde, program “İlkbahar mevsimindeyiz.” şeklinde bir çıktı verecektir.

Ayrıca, bu uygulama için kullanıcıdan aldığımız ay bilgisinin kontrolünü yaparak, kullanıcıya hata mesajı veriyoruz. Eğer kullanıcı “0” veya “13” gibi geçersiz bir ay bilgisi girerse, program “Lütfen geçerli bir ay giriniz (1-12).” şeklinde bir hata mesajı verir.

Bu örnek uygulamayı geliştirerek farklı çıktılar vermeniz mümkündür. Örneğin, mevsimlere ait görseller eklenebilir veya mevsimlerin özellikleri hakkında bilgi veren metinler eklenebilir.

if-else İle Yapımı

Bu örnekte switch yapısını kullandık, ancak aynı işlemi if ve else if yapıları kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki örnek programda, if ve else if yapıları kullanılarak aynı işlem gerçekleştirilmiştir:

Console.Write("Lütfen bir ay giriniz (1-12): ");
int ay = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
if (ay == 12 || ay == 1 || ay == 2)
{
  Console.WriteLine("Kış mevsimindeyiz.");
}
else if (ay == 3 || ay == 4 || ay == 5)
{
  Console.WriteLine("İlkbahar mevsimindeyiz.");
}
else if (ay == 6 || ay == 7 || ay == 8)
{
  Console.WriteLine("Yaz mevsimindeyiz.");
}
else if (ay == 9 || ay == 10 || ay == 11)
{
  Console.WriteLine("Sonbahar mevsimindeyiz.");
}
else
{
  Console.WriteLine("Lütfen geçerli bir ay giriniz (1-12).");
}

Console.ReadKey();

Bu örnekte de if ve else if yapıları kullanılarak aynı işlem gerçekleştiriliyor. Ancak, switch yapısına göre daha uzun ve okunması daha zor bir kod yapısı oluşturuyor.

Her iki örnekte de, kullanıcıdan alınan ay bilgisine göre hangi mevsimde olduğumuzu bulan bir uygulama geliştirdik. Bu uygulama, C# programlama dilinde koşullu ifadelerin kullanımını anlamak ve uygulamak açısından önemlidir.

Evet dışarıdan alınan ayın hangi mevsimde olduğunu bulma bu şekilde yapılmakta. Tüm C# yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu