C#

C# Dosya Taşıma

Merhabalar, C# derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde dosya taşıma işlemlerini anlatacağım.

Öncelikle dosya işlemi yapacağımız için tabiiki System.IO kütüphanesini kullanacağız. Kullanacağımız fonksiyon ise File sınıfı altında bulunan ve static tipte olan yani File sınıfının yeni bir nesnesini türetmeden kullanabileceğimiz Move() fonksiyonu olacak. Bu fonksiyon dosyanın eski yolu ve yeni yolu olmak üzere 2 parametre alıyor ve ayrıca dosyanın eski yolu, yeni yolu ve hedef yolda aynı isimde dosya varsa üzerine yazılıp yazılmayacağını belirten boolean tipte 3 parametre alan override özelliği de var. 3 parametreli fonksiyonda hedef klasörde kaynak dosyadan varsa üçüncü parametre true ise üzerine yazar, false ise taşıma işlemi yapmaz. Ayrıca dosyayı taşırken ismini de değiştirebilirsiniz. Şimdi bahsettiğimiz bu 3 özelliğe önce 2, sonra 3 parametreli ve daha sonra da ismini değiştirip 2 parametreli birer örnek verelim;

File.Move("c:/users/kullanici/desktop/eski.txt", "c:/users/kullanici/desktop/hedef/eski.txt");
File.Move("c:/users/kullanici/desktop/eski.txt", "c:/users/kullanici/desktop/hedef/eski.txt", true);
File.Move("c:/users/kullanici/desktop/eski.txt", "c:/users/kullanici/desktop/hedef/yeni2.txt");

Ilk satırda masaüstünde bulunan eski.txt dosyasını hedef klasörüne, ikinci satırda yine masaüstünde bulunan eski.txt dosyasını hedef klasörü içine taşıdık fakat hedef klasörü içinde eski.txt dosyası varsa onu silip bizim belirttiğimiz dosyayı koyduk. Üçüncü satırda ise masaüstünde bulunan eski.txt dosyasını hedef klasörüne yeni2.txt adını vererek taşıdık.

Dosya taşıma işlemi bu kadar fakat dosyanın taşınacağı klasör yoksa o zaman hata verecektir, bu yüzden hedef klasörün var olduğundan kesinlikle eminseniz taşıma işlemi yapın veya öncelikle hedef klasörün var olup olmadığını kontrol edip yoksa oluşturun ve sonra taşıma yapın.

Evett bi dersimizin daha sonuna geldik, diğer C# ile dosya işlemleri derslerimize ulaşmak için buraya, Tüm C# derslerimize ulaşmak için ise buraya tıklayabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu