C#

C# Console Ekranında Floyd Üçgeni Yapma

Herkese merhaba, C# yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda console ekranında Floyd üçgeni yapmayı anlatacağım. Hadi başlayalım !

Table of Contents


Floyd Üçgeni

Floyd üçgeni, 1’den başlayarak her bir satırda bir önceki satırdan bir fazla olacak şekilde ardışık sayıların yazdırılmasıyla oluşan üçgendir ve şöyle bir görüntü ortaya çıkmaktadır;

csharp console ekraninda floyd ucgeni yapma 1
C# Console Ekranında Floyd Üçgeni Yapma

Kodlama

İşte bu görüntüyü sağlayan Floyd üçgenini C# ile kodlayacağız. Farkettiğiniz üzere satır ve sütunlar var ve bu satır ve sütunları doldurmamız gerekiyor. Her bir satır ve sütunlarda birden fazla veri olduğu için burada döngü kullanmamız gerekiyor. Tabi satırlar için ayrı, sütunlar içinse ayrı döngü olacak ve bunlar iç içe olacaklar. Yani dışarıda bir döngü olacak ve o döngünün içerisinde de başka bir döngü olacak. İçerideki döngü satırlara verileri yazacakken dışarıdaki döngü ise sütunları oluşturacak. Ayrıca içerideki döngünün uzunluğu dışarıdaki döngünün o anki verisinden 1 fazla olması gerekiyor. Çünkü Floyd üçgeninde her satırda bir önceki satırdan 1 fazla veri bulunmakta ve her satır bir önceki satırın son verisinin 1 fazlası şeklinde başlamakta. Sonu belli bir döngü olduğu için burada for döngüsü kullanabiliriz. Örneğin 10 satırdan oluşan bir Floyd üçgeni yazdırmak istediğimizde şöyle bir kod yazmamız gerekiyor;

int sayi = 1;
for (int i = 1; i < 10; i++)
{
  for (int j = 1; j < i + 1; j++)
  {
    Console.Write(sayi + " ");
    sayi++;
  }
  Console.WriteLine();
}

Görüldüğü üzere içerideki döngü 1’den başlayıp dışarıdaki döngünün o anki değerinden 1 fazlasına kadar gidiyor ve sayi değişkeninin değerini yazıp sayi değişkenini 1 arttırıyor. İçerideki döngü bittiğinde dışarıdaki döngü bir alt satıra geçiyor ve içerideki döngüyü tekrardan başlatıyor. Bu işlem i değişkeni 10 olana kadar devam ediyor. Tüm döngüler tamamlandığında ise Floyd üçgeni oluşmuş oluyor.

Evet console ekranında C# ile Floyd üçgeni yapma bu şekilde idi. Tüm C# yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu