C#

C# Programın İki Kere Açılmasını Engelleme

Merhabalar, C# derslerimize kaldığı yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde oluşturduğumuz programın birden fazla kez açılmasını engellemeyi anlatacağım. Windows’ta bi program aynı anda birden fazla kez çalıştırılabiliyor, işte biz program ikinci kez açılmaya çalışıldığına hata mesajı göstereceğiz. Hadi başlayalım !

Öncelikle bir proje oluşturalım, adı önemli değil. Proje oluşturduktan sonra Visual Studio’da sağ tarafta bulunan Solution Explorer bölümüne geçip Program.cs dosyasını açalım, kodlarımızı bu dosya içine yazacağız. Kodlarımızı hata vermeden yazabilmek ve Visual Studio’nun tanıması için sayfanın başına

using System.Threading;

kod satırını ekleyelim. Ardından asıl işi yapacak kodlarımızı yazalım.

bool kontrol;
Mutex mutex = new Mutex(true, "Program", out kontrol);
if (!kontrol)
{
    MessageBox.Show("Program Zaten Çalışıyor !", "Dikkat", MessageBoxButtons.OK, MessageBoxIcons.Warning);
    return;
}
GC.KeepAlive(mutex);

Yazdığımız bu kodda Mutex tipinde bi nesne oluşturduk ve bu Mutex bizim istediğimiz işlemi yapacak. Yani Program.cs dosyası çalışıyorsa kontrol değişkeninin değeri false, çalışmıyorsa true olacaktır. Son olarakta Mutex ile işimiz kalmadığı için Garbage Collector’e nesneyi kaldırmasını söylüyoruz. Dikkat: Bu kodları Program.cs içinde hali hazirda bulunan Application.Run(new Form1()); kod satırından hemen önce yazmanız gerekmektedir. Eğer program ikinci kez açılırsa hata mesajı gösterecek ve program açılmayacaktır.

Evet bi dersimizin daha sonuna geldik, diğer C# derslerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu