C#

C# Palindrom Kelime Bulma

Merhabalar, C# derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde girilen bir kelimenin palindrom olup olmadığını bulacağız. Hadi başlayalım !

Öncelikle palindrom nedir ondan bahsedelim. Normal ve tersten okunuşları aynı olan sayı ve kelimelere palindrom kelimeler denir. Örneğin kabak kelimesinin normal ve tersten okunuşu aynı olduğu için palindrom kelimedir. Ayrıca 123321 sayısının normal ve tersten yazılışı aynı olduğu için palindrom sayıdır. Şimdi bizde kullanıcının konsoldan girdiği cümlede kaç tane palindrom kelime olduğunu bulacak ve kullanıcıya bildireceğiz. Öncelikle kullanıcıdan cümle girmesini isteyelim ve bu girdiği cümleyi kelimelerine ayırıp bi tane dizi içerisinde tutalım;

Console.Write("Cümle Giriniz: ");
string[] kelimeler = Console.ReadLine().Split(' ');

Bu kod sayesinde kullanıcının girdiği cümleyi, kelimeler arasında boşluk olduğu için boşluklardan kesecek ve her bir kelimeyi kelimeler dizisi içerisine ekleyeceğiz. Şimdi her bir kelimeyi teker teker kontrol edecek ve her bir kelimenin kendisi ile tersten yazılışının aynı olup olmadığını kontrol edeceğiz. Her bir kelimeyi kontrol etmek için tabiki dizi kullacak ve kelimenin tersini bulmak için de kelimenin her bir karakterini bir diziye aktarıp, diziyi ters çevirecek ve tekrardan birleştireceğiz.

Anlatımı biraz sıkıcı olabilir, şöyle bi kod yazalım daha açıklayıcı olsun;

foreach(string kelime in kelimeler)
{
  char[] dizi = kelime.ToCharArray();
  Array.Reverse(dizi);
  string ters = new string(dizi);
  if(kelime.Equals(ters))
    Console.WriteLine(kelime);
}

Kodu yazıp derlediğinizde girilen cümlede bulunan palindrom kelimeleri konsol ekranında alt alta yazacaktır. Ayrıca sadece kelime değil sayısal ifade de girilebilir.

Evet bu dersimizde bu kadardı, tüm C# derslerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu