C#

C# Mükemmel Sayı Bulma

Merhabalar, C# derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde mükemmel sayı bulmayı anlatacağım. Hadi başlayalım !

Öncelikle mükemmel sayı nedir, onu açıklayalım; kendisinden hariç pozitif tam sayı bölenlerinin toplamı yine kendisini veren sayılara mükemmel sayı denir. Örneğin 6 sayısının kendisi hariç pozitif tam bölenleri 1, 2 ve 3’tür. 1+2+3=6 olduğundan, 6 sayısı bir mükemmel sayıdır. İşte bizde mükemmel sayıları C# programlama dili sayesinde bulacağız. Ben anlatımda konsol projesi üzerinden gideceğim fakat isteyen farklı platformlar ile de yapabilir, mantık ve hatta kod aynı olacaktır.

Öncelikle Visual Studio aracılığıyla bir tane konsol projesi oluşturalım ve kullanıcıdan hangi sayıya kadar olan mükemmel sayıları istediğini soralım ve istediği değeri de integer bir değişkene atayalım. Yani;

Console.Write("Kaça Kadar Mükemmel Sayı Bulalım: ");
int max = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());

Şimdi buradan sonra yapacaklarımız şöyle; 1’den max’a kadar döngü dönecek ve her adımda sayının pozitif tam bölenlerini bulacağız. Tabi bu pozitif tam sayı bölenleri bulmak için de 1’den ilgili sayıya kadar bi döngü döndürecek ve her adımda sayı ile o anki sayının birbirine tam bölünüp bölünmediğini kontrol edeceğiz. Tam bölünüyorsa tam bölenler arasına ekleyeceğiz. Pozitif tam bölenleri bulduktan sonra toplayacak ve ilk sayıya eşit olup olmadığını kontrol edeceğiz. Eğer eşit ise o sayı mükemmel sayıdır, eşit değilse mükemmel sayı değildir.

Teorik kısmını biraz karışıkta olsa anlattık, şimdi kod yazalım;

for (int i = 1; i < max; i++)
{
  int toplam = 0;
  for(int j = 0; j < i; j++)
    if(i % j == 0)
      toplam += j
  if(toplam == i)
    Console.WriteLine("{0} Sayısı Mükemmel Sayıdır", i);
}

Evet az önce anlattığımız uzuuunn şeyin kodu bu şekildedir. Projeyi çalıştırdığınızda istediğiniz sayıya kadar olan sayıları kontrol edecek ve mükemmel sayı olanları ekrana yazdıracaktır.

Bu dersimizde bu kadardı, tüm C# derslerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu