C#

C# Küpün Alanı

Herkese merhaba, C# derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde küpün alanını hesaplamayı anlatacağım. Hadi başlayalım !

Bildiğiniz üzere küp, tüm ayrıtları birbirine eşit 3 boyutlu bir şekildir ve 3 boyutlu olduğundan dolayı alanı hesaplanabilmektedir. Bizde bu yazımızda C# ile küpün alanını hesaplayan kodu yazacağız. Küpün alanı 6*a2 formülü ile hesaplanabilmekte ve buradaki a, küpün bir kenar uzunluğunu temsil etmektedir. Yani biz küpün alanını hesaplarken önce kullanıcıdan küpün bir kenarının uzunluğunu alacağız ve sonrasında az önce bahsettiğim formül ile küpün alanını hesaplayacağız.

Öncelikle kullanıcıdan küpün bir kenarının uzunluğunu alalım ve aldığımız bu değeri double bir değişkende tutalım. double olmasının sebebi, küpün bir kenarının uzunluğu tam sayı olabileceği gibi noktalı sayıda olabilir. Noktalı sayıları da en iyi double tipinde tutabiliriz. O halde kodumuz şöyle olacaktır;

Console.Write("Küpün Kenar Uzunluğunu Girin: ");
double kenar = Convert.ToDouble(Console.ReadLine());

Evet kenar uzunluğunu aldık, artık küpün alanını hesaplayabiliriz.

Küpün alanını hesaplamak için kullanacağımız 6*a2 formülündeki kareyi hesaplamak için iki farklı yöntemimiz var. Birincisi a*a yapmak, yani kenar uzunluğunu kendisi ile çarpmak, ki buda kare yerine geçecektir. İkinci yol ise C#’ta matematiksel işlemleri yapmak için kullanılan Math sınıfı altındaki Pow() fonksiyonunu kullanmak. Bu fonksiyon double türünde iki farklı parametre alıyor ve birinci parametrede kuvveti alınacak sayıyı, ikinci parametrede ise kuvvet değerini istiyor. Kuvveti alınacak sayımız kenar uzunluğu ve kuvvet değerimiz ise 2 olacağından bunuda kullanabiliriz. Ben her iki yoluda anlatacağım ve ilk olarak birinci yoldan başlayalım.

double hacim1 = kenar * kenar * kenar;

Şimdi de aynı işlemi Pow() fonksiyonu kullanarak yapalım;

double hacim2 = Math.Pow(kenar, 3);

Son olarak her iki değeri de ekrana yazalım;

Console.WriteLine("Çarpım Yoluyla Hesaplanan Hacim: " + hacim1);
Console.WriteLine("Math.Pow() Fonksiyonu Kullanılarak Hesaplanan Hacim: " + hacim2);

İki farklı şekilde de console ekranına yazdırdım fakat siz istediğiniz bir tanesini veya her ikisini birden kullanabilirsiniz.

Eveett bu yazımızda bu kadardı, tüm C# derslerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu