C#

C# Klasör Silme

Merhabalar, C# derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde klasör silme işlemlerini anlatacağım. Hadi başlayalım !

Öncelikle masaüstünde deneme adında bi klasör olduğunu varsayalım, dersimizi bu klasör üzerinden yürüteceğiz ve bu klasörün yolunu da bi değişkene atayalım. Yani

string klasor = "c:/users/kullanici/desktop/deneme";

Klasör silmek için System.IO kütüphanesi altında bulunan Directory sınıfından faydalanacağız. Kullanacağımız fonksiyon ise static tipte olan yani bulunduğu sınıfın yeni bir nesnesi oluşturulmadan doğrudan erişilebilen Delete() fonksiyonu. Bu fonksiyon string tipte silinecek klasörün yolunu parametre olarak alıyor fakat bu şekilde kullanımda klasörün boş olması gerekiyor yani deneme klasörü içinde herhangi bir dosya yada klasör varsa silmeyecek ve hata verecektir. Boş olmayan bi klasörü silmek için ise boolean tipte ikinci bir parametre göndermemiz gerek. Şimdi öncelikle deneme klasörünün boş olduğunu varsayıp tek parametreli şekilde kullanalım. Sonra da iki parametre alan overload özelliğine örnek verelim. Yani şöyle;

Directory.Delete(klasor);
Directory.Delete(klasor, true);

Ilk satırdaki kod daha önce belirttiğim gibi klasor değişkeninde bulunan c:/users/kullanici/desktop/deneme yolundaki klasör boş ise siler ve eğer dolu ise hata verir fakat ikinci örnekte ikinci bir parametre olarak true gönderdiğimiz için c:/users/kullanici/desktop/deneme klasörü dolu olsa bile siler. Içi boş olan bir klasör silmek istediğimizde iki parametreli kullanımı kullanmamamıza gerek yok, zaten default değer false olduğu için tek parametreli olanı kullanmamız gerek fakat içi dolu bir klasör silmek istediğimizde ikinci bir parametre olarak true göndermemiz gerekmekte.

Evet bu dersimizde bu kadardı. Diğer klasör işlemleri derslerimiz için buraya tıklayabilirsiniz. Tüm C# derslerimize ulaşmak için ise buraya tıklayabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu