C#

C# Kıt Sayıları Bulma

Merhabalar, C# derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde kıt sayıları bulmayı anlatacağım. Hadi başlayalım !

Öncelikle kıt sayının ne olduğunu açıklayalım. Kıt sayı, kendisinden hariç pozitif tam sayı bölenlerinin toplamı kendisinden küçük olan sayılara deniyor. Örneğin 21 sayısını düşünelim. 21’in kendisinden hariç pozitif tam sayı bölenleri; 1, 3, ve 7’dir. 1+3+7=11. 11 < 21 olduğundan 21 sayısı kıt sayıdır. İşte bizde C# programlama dilini kullanarak istenilen aralığa kadar olan kıt sayıları bulacağız. Ben konsol projesi üzerinden anlatacağım fakat isteyenler farklı platformlarda da yapabilir, kodlar ve mantık birebir aynı olacaktır.

Öncelikle Visual Studio aracılığıyla bir tane konsol projesi oluşturalım ve kullanıcıdan kontrol edilecek aralığı isteyelim. İstenen değeri de integer bir değişkene atayalım.

Console.Write("Kaça Kadar Kıt Sayı Bulalım: ");
int max = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());

Buradan sonra yapacaklarımız şöyle; 1’den max’a kadar olan sayıları döngü yardımıyla dolaşacak ve her adımda ilgili sayının pozitif tam sayı bölenlerini bulacak ve hepsini toplayacağız. Ardından elde ettiğimiz toplamın ilgili sayıdan küçük olup olmadığını kontrol edeceğiz. Küçük ise ilgili sayı kıt sayıdır, değilse kıt sayı değildir. Pozitif tam sayı bölenlerini bulacağız dedik ama onu nasıl bulacağız derseniz, onu da şöyle anlatayım; farklı bir döngü yardımıyla 1’den ilgili sayıya kadar olan sayılar ile ilk döngüdeki ilgili sayıyı birbirine böleceğiz ve kalan sıfır ise o sayı tam sayı bölenlerinden biridir diyeceğiz.

Evet bu kadar teorik bilgiden sonra artık bu anlattıklarımızın kodunu yazalım;

for (int i = 1; i < max; i++)
{
  int toplam = 0;
  for(int j = 1; j < i; j++)
  {
    if(i % j == 0)
      toplam += j;
  }
  if(toplam < i)
    Console.WriteLine("{0} Sayısı Kıt Sayıdır", i);
}

Evet az önce anlattığımız uzuuunn şeyin kodu bu şekildedir. Projeyi çalıştırdığınızda istediğiniz sayıya kadar olan sayıları kontrol edecek ve kıt sayı olanları ekrana yazdıracaktır.

Bu dersimizde bu kadardı, tüm C# derslerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu