C#

C# Dosya Kopyalama

Merhabalar, C# derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde dosya kopyalama işlemlerini anlatacağım. Hadi başlayalım !

Öncelikle dosya işlemi yapacağımız için tabiiki System.IO kütüphanesini kullanacağız. Kullanacağımız fonksiyon ise File sınıfı altında bulunan ve static tipte olan yani File sınıfının yeni bir nesnesini türetmeden kullanabileceğimiz Copy() fonksiyonu olacak. Bu fonksiyon dosyanın eski yolu ve kopyalanacağı yeni yol olmak üzere 2 parametre alıyor ve ikisi de string tipte olması gerek. Ayrıca dosyanın eski yolu, kopyalanacağı yol ve kopyalanacağı klasör içinde aynı isimde dosya varsa üzerine yazılıp yazılmayacağı belirtilen ve boolean tipte parametre alan override özelliği de var. Örneğin c:/users/kullanici/desktop/eski.txt dosyasını c:/users/kullanici/desktop/hedef klasörü içine kopyalayalım. Copy() fonksiyonunun her iki override türünü de ayrı ayrı kullanalım. Yani şöyle;

File.Copy("c:/users/kullanici/desktop/eski.txt", "c:/users/kullanici/desktop/hedef/eski.txt");
File.Copy("c:/users/kullanici/desktop/eski.txt", "c:/users/kullanici/desktop/hedef/eski.txt", true);

Ilk satırdaki koda bakarsak fonksiyona 2 parametre verdik ve eğer hedef klasörü içinde eski.txt isimli bir dosya varsa kopyalama yapmayacaktır çünkü dediğim gibi hedef klasörü içinde zaten öyle bi dosya var. Fakat ikinci satırdaki koda bakarsak üçüncü bi parametre gönderdik ve ona da true dedik, yani eğer hedef klasörü içinde eski.txt isimli bir dosya varsa o dosyayı silip bizim birinci parametrede belirttiğimiz dosyayı kopyalayalacaktır. Dosya kopyalama işlemi bu kadar fakat dosyanın kopyalanacağı klasör yoksa o zaman hata verecektir, bu yüzden hedef klasörün var olduğundan kesinlikle eminseniz kopyalama işlemi yapın veya öncelikle hedef klasörün var olup olmadığını kontrol edip yoksa oluşturun ve sonra kopyalama yapın.

Evett bi dersimizin daha sonuna geldik, diğer C# ile dosya işlemleri derslerimize ulaşmak için buraya, Tüm C# derslerimize ulaşmak için ise buraya tıklayabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu