C#

C# Dizi Eleman Sayısını Değiştirme

Merhabalar, C# derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde bir dizinin eleman sayısını değiştirmeyi anlatacağım. Hadi başlayalım !

Bildiğiniz üzere dizilerin oluşturulma aşamasında boyutları bildirilmesi gerekiyor, bellekte ona göre yer ayrılıyor fakat diziler statik yapıda oldukları için boyutları değiştirilemez sanılıyor fakat hiçte öyle değil 🙂 Evet diziler oluşturulduğu anda boyutları bildirilerek bellekte ona göre yer ayrılıyor fakat sonradan boyutunu değiştirerek ayrılan bu boyutu genişletmekte mümkün. Bunun için Array sınıfı altında bulunan ve statik tipte olan yani bulunduğu sınıfın yeni bir nesnesi türetilmeden doğrudan erişilebilen Resize() fonksiyonunu kullanıyoruz. Bu fonksiyon boyutu değiştirilecek dizi ve dizinin yeni boyutu olmak üzere 2 parametre alıyor. İlk parametre olan dizi adı ref tipinde olmalı, yani o diziyi referans almalı. Örneğin 5 elemanlı bi integer dizisi oluşturalım ve sonradan bu diziyi 7 elemanlı hâle getirelim.

int[] dizi = { 1, 2, 3, 4, 5 };
Array.Resize(ref dizi, 7);
dizi[5] = 6;
dizi[6] = 12;

Kodda gördüğünüz üzere 5 elemanlı olan diziyi 7 boyutlu hâle getirdik ve sonradan eklenen 2 boyut için de veri eklemesi yaptık. Tabi eleman eklemesi zorunlu değil, istersek ekleme yapmayabiliriz. E boyutu arttırdık sorun yok ama diyelim ki 5 elemanlı bir dizinin boyutunu 3’e düşürürsek ne olacak ? Şu olacak; 5 elemanlı idi ama 3’e düşürdük ya, son 2 eleman bellekten siliniyor, yani diziden çıkarılıyor. Kısaca herhangi bir sorun yok, istersek dizinin boyutunu arttırabileceğimiz gibi, istersek azaltadabiliriz.

Evet bu dersimizde bu kadardı, tüm C# derslerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu