C#

C# Dereceyi Radyan ve Grada Çevirme

Merhabalar, C# derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde derece olarak girilen bir açıyı radyan ve gradyan cinsine çevirmeyi anlatacağım. Hadi başlayalım !

Dereceyi radyana çevirebilmek için derece değerini pi sayısı (π) ile çarpıp 180’e bölmemiz, grada çevirmek içinde 400’e bölüp 360 ile çarpmamız gerekiyor. Çünkü dereceye göre tam çember 360 derece, radyana göre 2π ve grada göre ise 400 graddır. Matematikten bildiğimiz içler dışlar çarpımını yaptığımızda az önce belirttiğim gibi bir çeviri yapmamız gerektiğini anlayacaksınızdır 🙂

Bu kadar matematikten sonra geçelim artık kodlama kısmına. ilk olarak kullanıcıdan derece cinsinden açı değerini alalım ve bunu double bir değişkene atayalım. Double değişkene atıyoruz çünkü kullanıcı noktalı bir açı girmek isteyebilir.

Console.Write("Derece Değerini Giriniz: ");
double derece = Convert.ToDouble(Console.ReadLine());

Evet şimdi az önce belirttiğim çevirme formüllerini yazıp sonuçları ilgili değişkenlere atayalım ve kullanıcıya da sonucu bildirelim. Unutmadan C#’ta π değerini System kütüphanesi altında bulunan Math sınıfındaki statik tipte olan yani bulunduğu sınıfın yeni bir nesnesi türetilmeden doğrudan ulaşılabilir olan Math PI propertyisi ile rahatlıkla alabiliyoruz.

double radyan = derece * Math.PI / 180;
double grad = (derece / 400) * 360;
Console.WriteLine("{0} Derece = {1} Radyan = {2} Grad", derece, radyan, grad);

Evet bu dersimizde bu kadar, tüm C# derslerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu