C#

C# Büyük Harfi Küçük Küçük Harfi Büyük Yapma

Herkese merhabalar, C# derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde kullanıcının girmiş olduğu metinden büyük harfleri küçük harfe, küçük harfleri de büyük harfe çevirmeyi anlatacağım. Hadi başlayalım !

Öncelikle kullanıcıdan bir metin alarak işleme başlayalım.

Console.Write("Metni Giriniz: ");
string metin = Console.WriteLine();

Evet metni dışarıdan aldık, şimdi gelelim asıl işleme. Büyük harfleri küçük harfe çevirmek için yapmamız gereken şey, harfin büyük harf mi küçük harf mi olduğunu tespit etmek olacaktır. Büyük harf ise o harfi küçük harfe çevireceğiz. Tersi durumda ise, yani küçük harf ise de büyük harfe çevireceğiz. Bir string metin içerisindeki harfleri bulmanın ve harfler üzerinde gezmenin en kolay yolu döngü kullanmak. Sonuçta string, bir char dizisi olduğu için for veya foreach döngüsü ile rahatlıkla işlem yapabiliriz. Şimdi bizde öyle yapacağız, yani bi foreach döngüsü ile dışarıdan aldığımız metin üzerinde gezeceğiz ve her karakterin büyük harf mi küçük harf mi olduğunu tespit edeceğiz. Ardıdan büyük harf ise küçük harfe, küçük harf ise büyük harfe çevireceğiz. C# ile bir harfin büyük harf mi küçük harf mi olduğunu tespit etmek için Char sınıfı altındaki static tipte olan yani bulunduğu sınıfın yeni bir nesnesi türetilmeyip doğrudan erişilebilen IsLower() fonksiyonu kullanılmakta ve bu fonksiyon parametre olarak char istiyor. Geriye de büyük harf ise false, küçük harf ise true döndürüyor.

Buraya kadar harfin büyük mü küçük mü olduğunu tespit ettik, şimdi sıra geldi büyük harfi küçük harfe, küçük harfi büyük hare dönüştürmeye. Harfi büyük harfe çevirmek için char sınıfı altındaki static tipte olan ToUpper() fonksiyonunu kullanacağız. Bu fonksiyon char tipte bir tane parametre istiyor ve parametre olarak aldığı karakterin büyük harfini char olarak geriye döndürüyor. Harfi küçük harfe çevirmek içinde yine char sınıfı altındaki static tipte olan ToLower() fonksiyonunu kullanacağız. Bu fonksiyonda ToUpper() fonksiyonunda olduğu gibi char tipte bir tane parametre istiyor ve geriye harfin küçük halini char olarak döndürüyor.

Harfi tersine çevirdik ve elimizde var. for yada foreach döngüsünde doğrudan string üzerinde değişiklik yapamıyoruz çünkü for döngüsünde elimize gelen veri readonly yani sadece okunabilir tipte, dolayısıyla değiştiremeyiz. foreach döngüsünde ise gelen veri döngüde döndüğümüz stringten bağımsız bir değişken oluyor, yani ana string üzerinde bir değişiklik yapılamıyor. E o zaman ne yapacağız ? Tabiki döngüden önce bir tane boş string değişken oluşturup yaptığımız her işlemde bu string üzerine ekleme yapacağız. Bu kadar teorik bilgiden sonra gelin şimdi foreach döngüsü kullanarak kodları yazalım;

string yeniMetin = "";
foreach (char karakter in metin)
  if (char.IsLower(karakter))
    yeniMetin += char.ToUpper(karakter);
  else
    yeniMetin += char.ToLower(karakter);
Console.WriteLine("foreach döngüsü kullanarak yeni metin: " + yeniMetin);

Evet görüldüğü üzere teorik olarak anlattığım işlemleri koda döktük ve bunun için foreach döngüsü kullandık. Hadi gelin aynı işlemi bir de for döngüsü kullanarak yapalım.

string yeniMetin2 = "";
for (int i = 0; i < metin.Length; i++)
  if(char.IsLower(metin[i]))
    yeniMetin2 += char.ToUpper(metin[i]);
  else
    yeniMetin2 += char.ToLower(metin[i]);
Console.WriteLine("for döngüsü kullanarak yeni metin: " + yeniMetin2);

Her iki kodu da birbirinden bağımsız olarak çalıştırdığınızda aynı sonuçları verdiğini göreceksiniz 🙂

Evet bu yazımızda bu kadardı, tüm C# yazılarımıza buraya tıklayarak herkese hayırlı günler.

Skorumuz:
Oy Vermek İçin Tıklayın
[Toplam: 4 Ortalama: 3]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu